The Blog

Günümüzde artış gösteren obezite ile birlikte diyet yapanlarında sayısı oldukça artmış bulunmakta. Diyet yapan insanlarınsa merak ettiği bir konu olan “işkembe kilo aldırır mı?”, “Diyetteyken işkembe yenir mi?” sorularına yanıt arıyor ve bu konu hakkında tartışıyor olacağız.

Bu çalışmanın amacı diyet yapan insanların diyet menülerine sakatat eklemeleri hakkında bilgi vermektir. İşkembe kilo aldırır mı? Diyet yapıyorken işkembe tüketebilir miyiz? Sorularına yanıt vermektir ve bu iki konuyu tartışmaktadır. Fakat bu çalışma bu iki soruya kesin yanıt vermemektedir.

Hepsi aynı görüşte olmamakla birlikte Uzmanlara göre dinçlik ve sağlıklı vücut için her türlü gıdanın belirli miktarlarla tüketilmesi gerekmektedir. Sakatatlar da bunlardan biri. Vücudumuza gerekli vitaminleri sağlayan sakatatlar yeterli miktarda tüketildiği zaman vücudumuz için önemli gelişmeler gösterdiği saptanmıştır.

Sakatat türevlerinin yağ oranları yüksektir. Bu nedenle sakatat tüketildiğinde mümkün olduğunca tek tür yemek yemeye özen gösterilmeli. Vücudumuz için gerekli olan sakatatı ay da bir ya da iki hafta da bir tüketilmeliyiz, yağ oranı yüksek olduğundan karaciğeri yorabilir.

2. DİYET YAPARKEN İŞKEMBE YENİR Mİ?

İçerisinde bol miktarda yağ ve karbonhidrat bulundurduğundan diyet sırasında işkembe önerilmemekte. Fakat bence gün içerisinde alınan kaloriler kontrol altında tutulduğunda bir gün için işkembe öğüne eklenebilir. Diyet için önemli olan her besin öğesinden yeterli miktarda almaktır. İşkembe için örneğin tatlı öğününden feragat edilirse işkembe yemekte bir sakınca yoktur diye düşünüyorum.

İçerisinde bulundurduğu yağ türü, sağlıksız kilo alıp vermemize sebebiyet vereceği söylenen işkembe, kimileri için diyet düzeninizde bir öğün olarak bulunmayı hak etmeyen bir yemek olurken kimleri için de doğru planla tüketildiğinde bir sakıncası olmayan bir yemektir. Doğrudan kilo aldırmasa da diyet programımızı bozacağı düşünülmekte. Ben ise ikinci taraftayım. Doğru ve planlı bir programla yapıldığı sürece diyet esnasında işkembe tüketilmesinde sakınca görmüyorum. Tabi ki diyetisyeninize sormak sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Your review*

Name*

Email*

Website*