The Blog

Bir sakatat yemeği türü olan kelle paça, içeriğindeki ana ürün olan kırmızı et ile birlikte yoğurt, yumurta sarısı, limon, sarımsak ve soğan gibi yardımcı doğal ürünler de içermesi sayesinde çeşitli vitamin ve mineraller açısından zengin olan kelle paça tüketimi bağışık sistemini de güçlendirmektedir.

FRANSA

Lyon’da bağırsak, karabiber, şarap, soğan ve baharatla hazırlanan içle yapılmış, kalın bir salama benzeyen işkembe dolması en sevilen yemektir. Bu işkembe dolması ızgara üstünde pişirilir. Patatesli işkembe de özellikle taşrada çok sevilir.

İSKOÇYA

Ak ve karaciğer, yürek parçaları, yulaf ve baharat karışımı ile doldurulan ve ‘haggis’ adı verilen işkembe dolması ülkenin millî yemeğidir. Gayda eşliğinde sofraya gelir. Şiirler okunduktan sonra kılıçla kesilir ve üstüne viski dökülerek yenir.

İNGİLTERE

Dana ve kuzu böbreğinden yapılan ‘kidney pie’ ülkenin en sevilen yemekleri arasında yer alır. Ayrıca domuz kanı, pirinç ve baharatla yapılan kan sosisi (black pudding) en çok tüketilen sakatatların başında gelir.

ALMANYA

Patates kızartmasıyla servis edilen ekşili işkembe yemeği çok sevilir. Kemik iliğiyle doldurulan mantılar bazı bölgelerde düğünlerin baş yemeğidir. Berlin’de elma ve soğan dilimleriyle pişen ciğer sevilen yemekler arasında yer alır. Küçük hamur köfteleriyle birlikte servis edilen ciğer yahnisi, Bavyera’nın favori yemeğidir.

FİNLANDİYA

Ciğer kıyması, pirinç, tereyağı, soğan, yumurta ve kuru üzümle yapılan ‘kaserol’, Noel zamanı yemek masalarından eksik olmaz.

İTALYA

Özellikle Napoli mutfağı bu konuda oldukça zengindir. Domates sosuyla haşlanan işkembe, ciğer tava, böbrek ve yürek çok sevilir. Süt kuzusu bağırsağı ve domatesle yapılan sosla yapılan ‘rigatoni’ makarnaya doyum olmaz.

İSPANYA

İnek işkembesi, soğan, sarımsak ve maydanozla yapılan ve ekmek arasında yenen yemek, sokak yemeklerinin şahıdır. İspanyollar ayrıca domuz bacağı veya domuz kulağı yemeyi de severler.

PORTEKİZ

Domuz kulağı ve işkembeyle birlikte pişen kurufasulye sofraların baş tacıdır.

MACARİSTAN

İşkembeyle yapılan baharatlı yahni en sevilen yemekler arasında yer alır.

MEKSİKA

Haşlanmış dil ve baş etli ‘takos’ en sevilen sokak yemeğidir.

ARJANTİN Kokoreç, uykuluk, böbrek ızgaraların üstünden eksik olmaz. En sevilen makarna türü ise beyinle doldurulan ‘ravyoli’dir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Your review*

Name*

Email*

Website*