The Blog

Günümüzde kişisel sağlık açısından herkesin kendince yöntemleri vardır. Çoğu insan kendisine neyin iyi neyin kötü geleceğini biliyor. Kimisi sağlığı için ilaç kimisi de doğal yöntemler tercih ediyor. Bunların da arasında sakatat geliyor. Bilindiği gibi sakatat, büyük ve küçükbaş hayvanların kesimi sırasına kasları dışında kalan yenilebilir yürek, karaciğer, böbrek, işkembe, bağırsak… gibi kasaplık olmayan kısımlardır. Bu çalışmanın amacı, sakatatlardan biri olan işkembenin yalnızca sağlık alanı olmaksızın faydalarını okuyucuya aktarmaktır.

Öncelikle işkembe, büyük ve küçükbaş hayvanların midesinde yer alan kas duvarlarına verilen bir parça olup insan sağlığı için de tüketime uygun görülmektedir. [1] İşkembe, hayvanın midesinin ilk ve en az talep gören kısmıdır. Uzmanları ikiye ayırsa da bir çok görüş içerisinden; işkembe tüketenlerin bağışıklık sisteminin daha kuvvetli olduğunu söyleyen görüşler mevcuttur.

Dört farklı bölümden meydana gelir ve sert dokuludur. Genellikle dana işkembenin tüketilmesi öneriliyor. A ve C vitaminleri içermesi, Selenyum ve Çinko içermesi,  Demir ve Kalsiyum açısından da zengin olmasıyla; besin değeri yüksek olması yönünden halk arasında da şifa dağıtan et olarak adını geçirmektedir. Aynı zamanda yapısında pepsin maddesi bulundurması bakımından mide asitlerini dengelediği biliniyor. 

Bu çalışmanın amacı, sakatat olan işkembenin her yönüyle ne gibi ve hangi alanlara faydası olduğu konusunda fikir sahibi etmek ve okuyucuya bunları öğretmektir.

2. İŞKEMBE’NİN FAYDALARI

2.1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İşkembe, sağlıklı ve bağışıklık sistemi güçlü bir vücut için gerekli olan vitamin ve mineralleri (Kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir, B12 vitamini) içerisinde barındırmaktadır.

Vücut direncini yükseltmesi ve enfeksiyonla mücadele etmesi bakımından gerçekten ilaç gibidir.

2.2. Kolajen Üretimine Destek Olur

Kolajen üretimini arttırma ve doku hasarını kısa zamanda iyileştirme özelliğine sahiptir. İşkembe tüketmek yaşlılığınızı erteler ve daha genç görünüme sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrıca cilt ve saç sağlığını korumak için de işkembe tüketimi önerilmektedir.

2.3. Güçlü Bir Protein Kaynağıdır

Uzmanlara göre kas ve kemik gelişimini desteklemek için protein oranı bakımından yüksek olan besinlerin tüketilmesi öneriliyor. Bunların da arasında işkembe geliyor. İşkembe’nin faydaları arasında kas kütlesini korumak ve düzenli tüketimde kas oranını yükseltmek de yer alıyor.

2.4. Antioksidan Besinlerden Biridir

Uzmanlar kanserden korunmak için çok iyi temizlenmiş ve pişirilmiş işkembe tüketilmesini önermektedir. Vücuda yayılmaya çalışan virüs ve bakterilerle mücadele ettiği de söyleniyor. Doğal antioksidanlarla beslenmek vücudumuzun daha güçlü ve dirençli olmasına yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında ayrıca; Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile özellikle karaciğer yağlanmasını önler. Uzun süre de tokluk sağlar. Aynı zamanda DNA üretiminde ve hücre yenilemede önemli bir rol oynar.

Sonuç olarak işkembe tüketimi insan vücudu ve sağlığı için tüketilmesi faydalı bir besindir. Damak tadı bakımından seveni olduğu kadar sevmeyeni  de olan işkembenin faydaları oldukça zengin.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Your review*

Name*

Email*

Website*