The Blog

“Sakatat” genel terimiyle? hayvanların doğuştanları kastedilmektedir: yürekten merkeze böbrekler hadi ama sweet breads ile karaciğerleriişkembe dahil. Lezzet vermek için kullanılır et suları ve konsomme  özellikle tavuklu olanlar ve vermek lezzet doldurma dolgular terrinler ve pateler, sakatat, çeşitli İtalyan bölgelerinde ve ötesinde tipik olan lezzetli yemek tarifleri ve mutfak müstahzarlarının ana maddesidir. Besleyici ve lezzetli, ancak, hijyenleri konusunda belirli bir isteksizlik uyandırmada dezavantajları vardır. Bu rehberde nasıl temizleneceğini görüyoruz. sakatat hızla ve verimli.

Ham iç kısımlar, düşük sıcaklıklarda hayatta kalan ve buzdolabının içinde bile gelişebilen ve içerdiği diğer yiyecekleri enfekte edebilen özellikle dirençli mikrop ve bakteri içerebilir. Bu nedenle mutfakta kullanılmadan önce dikkatli bir şekilde temizlenmeleri gerekir ve her zaman taze yenmeleri gerekir. Ancak satın aldığımız sakatatlar bile kasap dükkanında temizlenmiş durumda olsa da, yemek pişirmeden önce evde durulanmalı ve iyice temizlenmelidir.

Öncelikle bakteri enfeksiyonlarını önlemeyi amaçlayan kapsamlı bir temizlik, 3 aşamada özetlenebilecek bir ön prosedür anlamına gelir: 1. Sızıntıları temizlemeden önce 5 dakika boyunca kaynatın: bu adım, tatlarını etkilemez ve bakterileri öldürür, yayılmalarını önler. 2. İç kısımlara dokunduktan sonra ve başka herhangi bir şeyle temas etmeden önce ellerinizi daima iyice yıkayın. 3. Sakatat kaynarken, 4 litre suda karıştırılmış 1 çorba kaşığı çamaşır suyu bazlı bir solüsyonla kullanılan mutfak gereçlerini yıkayın. Yüzeyde kaynama sırasında yağlı ve köpüklü bir film oluşması durumunda, oluklu bir kaşıkla alınmalı ve giderilmelidir. Sakatatın karakteristik güçlü lezzetini azaltmak için bir yöntem 2 çorba kaşığı beyaz sirke veya kaynar limon suyunu eklemektir.

Bu noktada bağırsakları yıkamalıyız: 2 havzada gerçekleştirilirse işlem daha kolaydır: bir tanesinde kütikülü ayırır ve bağırsakları soğuk akan su jeti altında diğerinde (daha önce temiz suyla doldurduk) yıkarız sakatat yatırıyoruz. Yıkamayı en az 3 kez veya su artık yağlı veya karanlık olmayana kadar tekrar ediyoruz. Şekerler, karaciğer, böbrekler genellikle ince dış zarı veya derileri ile satılır: hafifçe almak için ince bir bıçağı olan küçük bir bıçak kullanabilir veya lateks eldiven giyebilir ve parmaklarınızla çıkarabiliriz. Tırnak etlerine ek olarak, özellikle kalp ve beyinde mevcut olan kan, bağ dokusu, düğüm düğümlerini de elimine ederiz. İşkembe ve kir artıklarını temizlemek için eski bir diş fırçası da kullanabiliriz. Karaciğeri temizlediğimizde, yemek pişirmeyi zorlaştıracak ve sadece bir kez pişirildikten sonra yükselecek yağ ve sinir parçalarını da ortadan kaldırırız. Böbrek söz konusu olduğunda, iç yağları da yok etmeyi unutmayalım.

Sakatatı ön pişirme işlemine tabi tutmak istemezsek, temizlemek ve beyazlatmak için, onları emdirin ve ½ cam limon suyu veya beyaz sirke ile en az 30 dakika soğuk suyla ıslatmaya bırakın. Bu süreden sonra, pişirmeden veya özel torbalara koymadan ve dondurmadan önce iyice durulamamız gerekir. Prensip olarak sakatatın kısa pişirme süresi gerekir: en az dana eti için, sığır etinden biraz daha uzun ve domuz eti için daha büyük. İşkembe bir istisnadır: ne kadar yumuşak pişirirse lezzetleri o kadar fazla emer.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Your review*

Name*

Email*

Website*